Náš tým

Představujeme tým a příběh Vlaštoviček

Bc. Hana Drápelová

Jsem chůva s praxí v rodinách a v lesních školkách. Podporuji naše vlaštovičky v samostatném i týmovém létání. Dbám na spokojenost rodičů, týmu, pečuji o naše zázemí.

Mgr. Tereza Skácelová

Jsem učitelka mateřské školy a maminka dvou malých dětí. Podílím se na tvorbě vzdělávacího plánu a budu se starat o malé vlaštovky v naší školičce.

Mgr. Ing. Martina Burjanová

Mým úkolem je zajistit, aby Vlaštovičky hladce fungovaly. 

Jak se vyklubaly Vlaštovičky ve Křtinách

Martina Burjanová

Mám na poličce plakáty na naší miniškolku Vlaštovičky, ale už je asi nebudu rozvěšovat, jsme skoro plní, ať máme nějakou rezervu na změny docházky. 3. září otevíráme. Co tomu předcházelo a jak se stalo, že ve Křtinách zahnízdily Vlaštovičky?

Začalo to na semináři ke slaďování rodinného a pracovního života v Brně. Už vůbec nevím, o čem byl, ale jedna paní tam povídala o dětských skupinách. Tehdy se řešila povinnost obcí najít místo pro dvouleté děti ve školkách a dětská skupina s menším kolektivem se zdála být daleko lepším řešením. Když jsem slyšela, že jsou na dětské skupiny štědré dotace, odchytila jsem si paní ve foyer sálu a zjišťovala podrobnosti. Výsledkem bylo, že na konci března 2017 jsme seděly u nás doma s Terezou Skácelovou a koordinátorkou pro dětské skupiny pro Jihomoravský kraj a těšily se na ty štědré dotace.

Byly jsme se podívat na dětské skupiny v Brně a ve Šlapanicích a už jsme si malovaly naši dětskou skupinu neboli miniškolku. Měřily jsme prostory, zjišťovaly normy na prostory pro školku, pravidla vyžadovaná hygienou a čekaly na zprávy, kdy se vyhlásí další kolo evropských dotací. Bohužel dotace mezitím zkrátili, vytipovaný prostor se ukázal být příliš malý a několikrát to vypadalo, že žádná dětská skupina nebude.

Shodou okolností jsme se dostaly do Křtin k Hance Drápelové. Byly jsme se podívat v obrovském sále s klenutými stropy, který zrovna sloužil jako sklad. Zrekonstruovat ten starý sál se zdálo být nejodvážnějším ale naprosto nereálným nápadem. Už jsme byly tři a hledaly jsme ještě jiné prostory, ale cokoliv jsme vymyslely, nikdy to nevyhovovalo normám na prostor nebo hygienu. Nakonec jsme se shodly na tom, že pokud budeme něco dělat, tak to musí být v tom sále s klenutými stropy a že se do toho opravdu pustíme. V září jsme založily spolek Vlaštovičky.

Pak jsem byla na semináři pro žadatele o dotace. Tam se mnou byli zkušení provozovatelé dětských skupin, kteří provozovali třeba 4 skupiny najednou. Nebo jsem potkala paní, která měla psát deset žádostí o dotaci. Dětské skupiny vypadaly jako terno, ale mezitím zkrátili dotace na nové skupiny, víc peněz šlo na ty fungující a byla otázka, jestli se na nás dostane.

Žádost o dotaci se vyplňovala ve webové aplikaci MS2014. Stačilo vyplnit žádost o dotaci a odeslat dřív, než se nevyčerpá alokace, tj. dokud se nepřihlásí tolik žadatelů, že by se vyčerpaly všechny peníze z dotace. Měla jsem naučený postup, co a kde vyplnit, nemělo to trvat moc dlouho, protože jsem pak hned odjížděla pro stromky do Slupi u Znojma, které měly o víkendu sázet děti z Březiny. 2. listopadu v deset hodin dopoledne otevřeli webovou aplikaci k vyplňování žádosti, ale nebyli připravení na takový nápor žadatelů a webová aplikace jen padala a zasekávala se. Po dvou hodinách zápasu s padajícím serverem bylo hotovo. Alokace té dotace na dětskou skupinu se vyčerpala během jednoho dne. Až do března 2018 jsme čekaly na rozhodnutí, jestli Vlaštovičky dotaci dostanou nebo ne.

Přes zimu se začal vyklízet prostor sálu s klenutými stropy. Díky enormnímu úsilí všech členů rodiny Drápelových byl vyklizený a projektovala se rekonstrukce sálu na miniškolku. V březnu 2018 nám byla potvrzena dotace. Rozběhla se rekonstrukce, její postup vidíte na Facebooku Vlaštoviček. Zintenzivnily se papírové přípravy, vybírá se nábytek atd. Před rokem a půl jsem jen tak mimochodem zavadila o téma dětských skupin a v září otevíráme tu naši.

Milé děti a rodiče, těšíme se na Vás!